דף הבית » הבחירות המובילות » כמה זמן יכול שתן להחזיק לפני הבדיקה

כמה זמן יכול שתן להחזיק לפני הבדיקה

השאירו פרטים ונחזור מיד:

כמה זמן יכול שתן להחזיק לפני הבדיקה

מבוא

בדיקת שתן היא שיטה נפוצה המשמשת לאיתור מצבים רפואיים שונים ושימוש בסמים. עם זאת, לפעמים לא ניתן יהיה לבצע בדיקת שתן מיד לאחר האיסוף. זה מעלה את השאלה כמה זמן אפשר לאחסן שתן לפני שהוא מאבד את שלמותו למטרות בדיקה.

גורמים המשפיעים על יציבות השתן

היציבות של דגימות שתן יכולה להיות מושפעת ממספר גורמים:

  • טמפרטורה: יש לאחסן דגימות שתן בטמפרטורה שבין 2-8 מעלות צלזיוס (36-46 מעלות פרנהייט) כדי לשמור על שלמותן. טמפרטורות גבוהות יותר עלולות להוביל לצמיחת חיידקים ופירוק של חומרים מסוימים בשתן.
  • מיכל: יש לאסוף דגימות שתן במיכלים נקיים וסטריליים כדי למנוע זיהום. מיכלי פלסטיק משמשים בדרך כלל לאיסוף שתן ואחסון.
  • חומרים משמרים: הוספת חומרים משמרים לדגימות שתן יכולה לעזור לשמור על יציבותם לתקופה ארוכה יותר. חומרים משמרים נפוצים כוללים חומצה בורית, נתרן פלואוריד ותימול.

משך יציבות השתן

משך הזמן שבו ניתן לאחסן שתן לפני הבדיקה תלוי בבדיקות הספציפיות שנערכות. חומרים שונים בשתן מתכלים בקצבים שונים. להלן כמה הנחיות כלליות:

1. בדיקת שתן שגרתית

עבור בדיקת שתן שגרתית, הכוללת בדיקות ל-pH, חלבון, גלוקוז ופרמטרים בסיסיים אחרים, ניתן לאחסן שתן בדרך כלל עד 24 שעות ללא שינויים משמעותיים. עם זאת, עדיף תמיד לבדוק את השתן בהקדם האפשרי לקבלת תוצאות מדויקות.

2. בדיקות סמים

כשמדובר בבדיקות סמים, היציבות של דגימות השתן יכולה להשתנות בהתאם לתרופות הספציפיות הנבדקות. ככלל, יש לשמור דגימות שתן לבדיקת סמים בקירור ולבדוק תוך 48-72 שעות מהאיסוף. לאחר זמן זה, דיוק התוצאות עלול להיפגע.

שאלות ותשובות

ש: האם ניתן להקפיא שתן לאחסון ארוך טווח?

ת: כן, ניתן להקפיא שתן לאחסון לטווח ארוך. הקפאת דגימות שתן יכולה לסייע בשמירה על שלמותן לתקופות ממושכות. עם זאת, חשוב להשתמש במיכלים מתאימים ולהפשיר את הדגימות כראוי לפני הבדיקה.

ש: מה קורה אם שתן נשמר זמן רב מדי?

ת: אם שתן מאוחסן זמן רב מדי, הוא עלול לעבור גידול חיידקי, מה שעלול להוביל לשינויים ב-pH ולפירוק של חומרים מסוימים. זה יכול להשפיע על הדיוק של תוצאות הבדיקה.

סיכום

לסיכום, משך הזמן בו ניתן לאחסן שתן לפני הבדיקה תלוי בגורמים שונים כגון טמפרטורה, סוג המיכל ונוכחות חומרים משמרים. עבור בדיקת שתן שגרתית, ניתן לאחסן שתן בדרך כלל עד 24 שעות ללא שינויים משמעותיים. עם זאת, לצורך בדיקת סמים, מומלץ לקרר דגימות שתן ולבדוק אותן תוך 48-72 שעות מהאיסוף. הקפאת דגימות שתן יכולה להיות גם אפשרות לאחסון לטווח ארוך. עדיף תמיד לעקוב אחר הנחיות ספציפיות שסופקו על ידי מתקן הבדיקה כדי להבטיח תוצאות מדויקות.

למידע נוסף על בדיקת שתן, אתה יכול לבקר ויקיפדיה .

צרו איתנו קשר

אהבתם? שלחו לחבר\ה שחייב\ת לדעת גם!

דילוג לתוכן